Work at home by Greek blogs by women
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Empty ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Δημοσίευση  greekblogsbywomen Παρ Φεβ 15, 2013 11:31 am

Κορίτσια την βοήθεια σας /συμβουλή σας. Για να δωθεί περαιτέρω διάσταση στο θέμα και να ευαισθητοποιηθούν οι ελληνικές επιχειρήσεις στην τηλεργασία, σκεφτόμαστε να κάνουμε μια ημερίδα/forum στην Αθήνα αρχικά και μετά σε άλλες πόλεις με θέματα : 1) ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΤΗΛΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ 2) ΤΗΛΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ 3) εργασία στο σπίτι στην ελλάδα κτλ και μερικά workshops με άτομα που έπιτυχημένα δουλεύουν από το σπίτι ώστε να ωφεληθούν όσοι το παρακολουθήσουν. Ποια μπορεί να βοηθήσει να στηθεί αυτό στην Αθήνα ( είμαι Θεσσαλονίκη) ? Γνωρίζει κάποια κάποιον χώρο που μπορεί να μας φιλοξενήσει? Κάποιους αξιόλογους ομιλητές που μπορούμε να καλέσουμε ( έχω 3 υπόψην μου). Πιθανότατα να είχε ενδιαφέρον να βρούμε και κάποιους χορηγούς και να δώσουμε διάσταση στα social media / εφημερίδες /κανάλια?

Πιστέυετε θα είχαμε συμμετοχή?

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά
Βικτώρια

greekblogsbywomen
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 67
Points : 146
Reputation : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2013
Τόπος : Thessaloniki

https://wahm.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Empty Απ: ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Δημοσίευση  Ελευθερία Παρ Φεβ 15, 2013 11:42 pm

Καλημέρα,
Φανταστική ιδέα! Το τοποθετείς χρονικά κάπου? Νομίζω πως όλες μορούμε να βοηθήσουμε (εγώ έχω κάτι στο μυαλό μου) αλλά ίσως θα έπρεπε να δώσουμε και κάποιο περίγραμμα, π.χ. τότε Αθήνα, τότε Θεσσαλονική, θεματικές ενότητες συγκεκριμένες για να μην πλατιάσουμε κλπ. Έχω ενθουσιαστεί και ευχαρίστως θα βοηθήσω για την περιοχή της Αθήνας όσο μπορώ. Από Δευτέρα θα αρχίσω προσεγγίσεις και θα ενημερώσω. Περιμένω κι άλλες πληροφορίες.
Ελευθερία
Ελευθερία

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Points : 17
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2013
Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Empty Απ: ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Δημοσίευση  greekblogsbywomen Σαβ Φεβ 16, 2013 1:13 am

Ελευθερία έγραψε:Καλημέρα,
Φανταστική ιδέα! Το τοποθετείς χρονικά κάπου? Νομίζω πως όλες μορούμε να βοηθήσουμε (εγώ έχω κάτι στο μυαλό μου) αλλά ίσως θα έπρεπε να δώσουμε και κάποιο περίγραμμα, π.χ. τότε Αθήνα, τότε Θεσσαλονική, θεματικές ενότητες συγκεκριμένες για να μην πλατιάσουμε κλπ. Έχω ενθουσιαστεί και ευχαρίστως θα βοηθήσω για την περιοχή της Αθήνας όσο μπορώ. Από Δευτέρα θα αρχίσω προσεγγίσεις και θα ενημερώσω. Περιμένω κι άλλες πληροφορίες.

Σε ευχαριστώ, θα ήθελα να κανουμε ενα Αθήνα και ένα Θεσσαλονίκη μέχρι τέλους του έτους. Δυνητικά ένα θα μπορούσε να γίνει μέσα στην Άνοιξη και το άλλο το φθινόπωρο.

Χρειαζόμαστε εθελοντές για τις 2 ομάδες εργασίας 1) αθηνα και 2) θεσσαλονίκη θα διαρκεί 1 μέρα πρώτη μισή με εισηγήσεις και δευτερη μισή με workshops ανα δυωρο με επιτυχημενες γυναικες που δουλεύουν απο το σπίτι ( blogger, τηλεργασία, eshops, κατασκευές κτλ).. Φυσικά θα πρέπει να υπάρχει ένα μέρος των ομιλιών που να απευθύνεται στις ελληνικές επιχειρήσεις και γιατί πρέπει να εμπιστευθούν αυτό τον τρόπο εργασίας ( διαδυκτιακές γραμματείς κτλ).

Η κάθε ομάδα εργασίας πρέπει να έχει περίπου 8-10 άτομα. 2 για ευρεση σπόνσορων, 2 για ευρεση ομιλητών, 2 για εύρεση χώρου + διαμόρφωση , 2 για την προβολή και την διαφήμιση και 2 για την γενική οργάνωση των χρόνων, παρουσιάσεων, βίντεο κτλ, και εγώ φυσικά την γενική εποπτεία και οργάνωση..

Πιστεύω οτι με 3 μήνες προετοιμασία αν συναντιόμαστε διαδυκτιακα με κανένα meeting κάθε βδομάδα απο μια ώρα για να μιλάμε και προσωπικό χρόνο περίπου 2-3 ώρες την εβδομάδα για την καθεμία θα τα καταφέρουμε να ετοιμάσουμε κάτι αξιοπρεπές.

Ίσως να μπορούμε να εμπλέξουμε και φορείς που ασχολούνται με την γυναίκα, υπουργείο εργασίας κτλ

Ο στόχος είναι διττος , να ενημερωθεί ο κόσμος που ενδιαφέρεται αλλά και οι εταιρείες..

Καπως έτσι το σκέφτομαι κορίτσια, κάθε ιδέα και πρόταση δεκτή..

Είμαι σίγουρη οτι μαζί θα μπορέσουμε να τα καταφέρουμε!

greekblogsbywomen
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 67
Points : 146
Reputation : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2013
Τόπος : Thessaloniki

https://wahm.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Empty Απ: ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Δημοσίευση  Κατερίνα Δευ Φεβ 18, 2013 10:45 am

Καλησπέρα και από εδώ!
Είμαι και εγώ μέσα για την ομάδα της Αθήνας.
Μπορώ να βοηθήσω με κάποιους ομιλητές που έχω στο μυαλό μου όμως ίσως συζητήσουν για πληρωμή και θα πρέπει να μας δοθεί μια γραμμή πολιτικής για το πως θα μιλάμε, πως θα προσεγγίζουμε τους τρίτους και πως θα απαντάμε. Επίσης ίσως να μπορώ να βρώ και κάποιο χορηγό, όμως για όλα αυτά θα πρέπει να συμβουλευτούμε κάποιον δικηγόρο , μιάς και γίνονται συμφωνητικά με τους χορηγούς άλλα και με τους ομιλητές.
Το καλύτερο είναι να μιλήσεις πρώτα με κάποιον νομικό, θα προσπαθήσω και εγώ να πάρω κάποια γνώμη, Ύστερα να δούμε αν μπορεί να δημιουργηθεί η ομάδα των 8-10 ατόμων στην Αθήνα και κατόπιν να γίνει μια συνάντηση μας από κοντά για να καθορίσουμε αρμοδιότητες... Είναι πάρα πολλά αυτά που πρέπει να γίνουν! Ελπίζω να είναι εφικτό να συμβεί αυτή την Άνοιξη , όπως αναφέρεις..!
Φιλιά! Smile

Κατερίνα

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Points : 6
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Empty Απ: ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Δημοσίευση  Ελευθερία Τρι Φεβ 19, 2013 1:49 am

Κατερίνα έγραψε:Καλησπέρα και από εδώ!
Είμαι και εγώ μέσα για την ομάδα της Αθήνας.
Μπορώ να βοηθήσω με κάποιους ομιλητές που έχω στο μυαλό μου όμως ίσως συζητήσουν για πληρωμή και θα πρέπει να μας δοθεί μια γραμμή πολιτικής για το πως θα μιλάμε, πως θα προσεγγίζουμε τους τρίτους και πως θα απαντάμε. Επίσης ίσως να μπορώ να βρώ και κάποιο χορηγό, όμως για όλα αυτά θα πρέπει να συμβουλευτούμε κάποιον δικηγόρο , μιάς και γίνονται συμφωνητικά με τους χορηγούς άλλα και με τους ομιλητές.
Το καλύτερο είναι να μιλήσεις πρώτα με κάποιον νομικό, θα προσπαθήσω και εγώ να πάρω κάποια γνώμη, Ύστερα να δούμε αν μπορεί να δημιουργηθεί η ομάδα των 8-10 ατόμων στην Αθήνα και κατόπιν να γίνει μια συνάντηση μας από κοντά για να καθορίσουμε αρμοδιότητες... Είναι πάρα πολλά αυτά που πρέπει να γίνουν! Ελπίζω να είναι εφικτό να συμβεί αυτή την Άνοιξη , όπως αναφέρεις..!
Φιλιά! Smile

Καλημέρα Κατερίνα,
Πολύ σωστές σκέψεις αλλά δεν νομίζω ότι τα πράγματα είναι τόσο τραγικά... Πιστεύω πως σαφέστατα θα πρέπει να έχουμε κοινή γραμμή προσσέγισης. Μέχρι το τέλος της εβδομάδας ίσως έχω απαντήσεις στα περισσότερα από αυτά που έθεσες και ενδεχομένως και κάποιο υπόδειγμα συμφωνητικού.
Πάντως ο σύζυγός μου που είναι γραφίστας ευχαρίστως να μας κάνει δωρεάν το δημιουργικό κομμάτι της προώθησης της ημερίδας (είναι η δουλειά του και έχει κάνει πολλά web banners και φυλλάδια για συνέδρια, ακόμη και ολόκληρη την ταυτότητα του συνεδρίου). Αυτό που ξέρω ότι κοστίζει είναι οι εκτυπώσεις και ο χώρος. Επομένως οι χορηγοί σε αυτό θα πρέπει να μας βοηθήσουν. Επίσης δεν απαιτείται απαραίτητα η φυσική παρουσία των ομιλητών (κατ'εξαιρεση βέβαια), μπορουν να μας δώσουν το μήνυμά τους μέσω βίντεο.
Όσον αφορά το κομμάτι των συναντήσεων μπορούμε να βρεθούμε η ομάδα της Αθήνας σε ένα χώρο και να συνομιλούμε με Θεσσαλονική μέσω skype. Υπάρχουν πολλοί διαδυκτιακοι τρόποι επικοινωνίας όπως το share screen και το drop box για τα υπόλοιπα διαδικαστικά.
Προς το παρόν στείλτε μου αν θέλετε πμ για να επικοινωνήσουμε, να βρεθούμε από κοντά και να οργανωθούμε οι όποιες υπάρχουν εδώ στην Αθήνα και φυσικά θα πρέπει να βρούμε κι έναν πιό άμεσο δίαυλο επικοινωνίας με τη Βικτώρια. Πιστεύω πως αν κάνουμε μια μικρή αρχή θα αρχίσει να κυλάει μόνο του...
Ελευθερία
Ελευθερία

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Points : 17
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2013
Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Empty Απ: ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Δημοσίευση  greekblogsbywomen Τρι Φεβ 19, 2013 4:47 am

Ελευθερία έγραψε:
Κατερίνα έγραψε:Καλησπέρα και από εδώ!
Είμαι και εγώ μέσα για την ομάδα της Αθήνας.
Μπορώ να βοηθήσω με κάποιους ομιλητές που έχω στο μυαλό μου όμως ίσως συζητήσουν για πληρωμή και θα πρέπει να μας δοθεί μια γραμμή πολιτικής για το πως θα μιλάμε, πως θα προσεγγίζουμε τους τρίτους και πως θα απαντάμε. Επίσης ίσως να μπορώ να βρώ και κάποιο χορηγό, όμως για όλα αυτά θα πρέπει να συμβουλευτούμε κάποιον δικηγόρο , μιάς και γίνονται συμφωνητικά με τους χορηγούς άλλα και με τους ομιλητές.
Το καλύτερο είναι να μιλήσεις πρώτα με κάποιον νομικό, θα προσπαθήσω και εγώ να πάρω κάποια γνώμη, Ύστερα να δούμε αν μπορεί να δημιουργηθεί η ομάδα των 8-10 ατόμων στην Αθήνα και κατόπιν να γίνει μια συνάντηση μας από κοντά για να καθορίσουμε αρμοδιότητες... Είναι πάρα πολλά αυτά που πρέπει να γίνουν! Ελπίζω να είναι εφικτό να συμβεί αυτή την Άνοιξη , όπως αναφέρεις..!
Φιλιά! Smile

Καλημέρα Κατερίνα,
Πολύ σωστές σκέψεις αλλά δεν νομίζω ότι τα πράγματα είναι τόσο τραγικά... Πιστεύω πως σαφέστατα θα πρέπει να έχουμε κοινή γραμμή προσσέγισης. Μέχρι το τέλος της εβδομάδας ίσως έχω απαντήσεις στα περισσότερα από αυτά που έθεσες και ενδεχομένως και κάποιο υπόδειγμα συμφωνητικού.
Πάντως ο σύζυγός μου που είναι γραφίστας ευχαρίστως να μας κάνει δωρεάν το δημιουργικό κομμάτι της προώθησης της ημερίδας (είναι η δουλειά του και έχει κάνει πολλά web banners και φυλλάδια για συνέδρια, ακόμη και ολόκληρη την ταυτότητα του συνεδρίου). Αυτό που ξέρω ότι κοστίζει είναι οι εκτυπώσεις και ο χώρος. Επομένως οι χορηγοί σε αυτό θα πρέπει να μας βοηθήσουν. Επίσης δεν απαιτείται απαραίτητα η φυσική παρουσία των ομιλητών (κατ'εξαιρεση βέβαια), μπορουν να μας δώσουν το μήνυμά τους μέσω βίντεο.
Όσον αφορά το κομμάτι των συναντήσεων μπορούμε να βρεθούμε η ομάδα της Αθήνας σε ένα χώρο και να συνομιλούμε με Θεσσαλονική μέσω skype. Υπάρχουν πολλοί διαδυκτιακοι τρόποι επικοινωνίας όπως το share screen και το drop box για τα υπόλοιπα διαδικαστικά.
Προς το παρόν στείλτε μου αν θέλετε πμ για να επικοινωνήσουμε, να βρεθούμε από κοντά και να οργανωθούμε οι όποιες υπάρχουν εδώ στην Αθήνα και φυσικά θα πρέπει να βρούμε κι έναν πιό άμεσο δίαυλο επικοινωνίας με τη Βικτώρια. Πιστεύω πως αν κάνουμε μια μικρή αρχή θα αρχίσει να κυλάει μόνο του...

Καλημέρα και απο εμένα,

Σε ευχαριστούμε πολύ! Ο άντρας σου είναι θησαυρός! Λοιπόν αρχικά πρέπει να αποφασίσουμε αν θα το κάνουμε web event, ή με φυσική παρουσία. Έχω κάνει συγκεκριμένη κατηγορία https://wahm.forumgreek.com/f29-forum για να βάζετε τις προτάσεις σας συγκεκριμένα ανα κατηγορία.

Η διαχείριση όλων των εγγράφων θα γίνεται μέσω του google drive, και τα meetings με το google hangout.

φιλάκια, Βικτώρια

greekblogsbywomen
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 67
Points : 146
Reputation : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2013
Τόπος : Thessaloniki

https://wahm.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Empty Απ: ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Δημοσίευση  Κατερίνα Τετ Φεβ 20, 2013 2:00 am

Καλημέρα κορίτσια!
Ελευθερία μου, δεν τα λέω καθόλου τραγικά τα πράγματα, έχω δουλέψει 6 χρόνια στο συνεδριακό κομμάτι και ο χρόνος είναι κάτι που θα χρειαστούμε στα σίγουρα.
Συμφωνώ πάντως για την πρόταση σου να βρεθούμε από κοντά, για να ξεκινήσει τουλάχιστον να κυλάει.
Θέλω να σας πω, πως αυτό που έμαθα είναι πως πρέπει να γίνει επίσημα σύσταση μιας ομάδας και να οριστεί κάποιος εκπρόσωπος, φαντάζομαι πως θα είναι η Βικτώρια. Υπάρχουν διάφορες επιλογές από εκεί και πέρα όπως να μπούμε υπο την Αιγίδα κάποιου φορέα κλπ. Εσείς μιλήσατε με κάποιον ειδικό; Μάθατε κάτι επιπλέον;
Δεν είναι κάτι απλό και απλά σας τα αναφέρω τώρα και γιατί εγώ σαν άνθρωπος είμαι πολύ τυπική στις διαδικασίες αλλά και γιατί καλό είναι να γνωρίζουμε εξ αρχής τον όγκο της δουλειάς, παρά να μας βγει αργότερα και να πελαγώσουμε.

Υ.Γ. Πρώτη φορά συμμετέχω σε συζήτηση σε forum, οπότε συγχωρέστε τα πιθανά λάθη μου.
Ήθελα να ρωτήσω πως κάνετε αυτό που στην απάντηση σας, συμπεριλαμβανετε την απάντηση του άλλου.
Επίσης δεν ξέρω τι είναι google drive και google hangout.... Embarassed
Τα φιλιά μου!
Κατερίνα

Κατερίνα

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Points : 6
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Empty Απ: ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Δημοσίευση  Ελευθερία Τετ Φεβ 20, 2013 6:13 am

Κατερίνα έγραψε:Καλημέρα κορίτσια!
Ελευθερία μου, δεν τα λέω καθόλου τραγικά τα πράγματα, έχω δουλέψει 6 χρόνια στο συνεδριακό κομμάτι και ο χρόνος είναι κάτι που θα χρειαστούμε στα σίγουρα.
Συμφωνώ πάντως για την πρόταση σου να βρεθούμε από κοντά, για να ξεκινήσει τουλάχιστον να κυλάει.
Θέλω να σας πω, πως αυτό που έμαθα είναι πως πρέπει να γίνει επίσημα σύσταση μιας ομάδας και να οριστεί κάποιος εκπρόσωπος, φαντάζομαι πως θα είναι η Βικτώρια. Υπάρχουν διάφορες επιλογές από εκεί και πέρα όπως να μπούμε υπο την Αιγίδα κάποιου φορέα κλπ. Εσείς μιλήσατε με κάποιον ειδικό; Μάθατε κάτι επιπλέον;
Δεν είναι κάτι απλό και απλά σας τα αναφέρω τώρα και γιατί εγώ σαν άνθρωπος είμαι πολύ τυπική στις διαδικασίες αλλά και γιατί καλό είναι να γνωρίζουμε εξ αρχής τον όγκο της δουλειάς, παρά να μας βγει αργότερα και να πελαγώσουμε.

Υ.Γ. Πρώτη φορά συμμετέχω σε συζήτηση σε forum, οπότε συγχωρέστε τα πιθανά λάθη μου.
Ήθελα να ρωτήσω πως κάνετε αυτό που στην απάντηση σας, συμπεριλαμβανετε την απάντηση του άλλου.
Επίσης δεν ξέρω τι είναι google drive και google hangout.... Embarassed
Τα φιλιά μου!
Κατερίνα

Κατερίνα,
Το "δεν είναι τόσο τραγικά" το παίρνω πίσω, αφού έχεις προϋπηρεσία στον τομέα διοργάνωσης συνεδρίων. Μόλις μίλησα με κάποιον που δουλεύει σε εταιρεία αυτού του είδους και μου έθεσε συγκεκριμένα θέματα με κυριότερο το "ποιά νομικά μορφή έχουμε". Χρειάζονται συμφωνητικά με τους χορηγούς οι οποίοι χωρίζονται σε χρυσό, ασημένιο κτλ χορηγό και ανάλογα αναφέρονται σε ότι έχει να κάνει με την ημερίδα. Πάντως μου είπε πως μπορεί να το αναλάβει για έμας (εφόσον δεν έχουμε νομική μορφή και δεν μπορούμε να υπογράψουμε εμείς συμφωνίες) ενδεχομένως και κάποιο travel agency που πλέον διοργανώνουν και ημερίδες πέρα από ταξίδια. Όπως και να έχει όμως θα πρέπει πριν απευθυνθούμε σε οποιονδήποτε, να έχουμε σαφες πλάνο για το τί θέλουμε να κάνουμε και φυσικά να ορίσουμε εκπροσώπους με τους οποίους θα μιλάνε οι διοργανωτές. Άρα χρειάζεται σίγουρα χρόνος για να οργανωθούμε εμείς πρώτα.

Στα του φόρουμ τώρα,
Πρέπει να πατήσεις το κουμπάκι που λέει QUOTE για να συμπεριλάβεις την προηγούμενη απάντηση. Στο τέλος γράφει [QUOTE]. Πατάς enter και σε πάει στην απο κάτω σειρά. Από εκεί και μετά γράφεις τη δική σου απάντηση.
Τα Google Drive και Google Hungout είναι εφαρμογές στις οποίες έχεις πρόσβαση αν δημιουργήσεις λογαριασμό στη Google. Είναι πανεύκολο και το μόνο που χρειάζεται είναι ένα mail.
Επίσης για να ψηφίσεις θετικά ή αρνητικά πατάς τα + και - που έχει πάνω δεξιά. Εγώ αυτό το έψαχνα κανένα μήνα, μιάς κι εγώ πρώτη φορά μπαίνω σε φόρουμ. Ελπίζω να βοήθησα. Smile
Ελευθερία
Ελευθερία

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Points : 17
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2013
Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Empty Απ: ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Δημοσίευση  greekblogsbywomen Τετ Φεβ 20, 2013 7:50 pm

[quote="Ελευθερία"]
Κατερίνα έγραψε:Καλημέρα κορίτσια!
Ελευθερία μου, δεν τα λέω καθόλου τραγικά τα πράγματα, έχω δουλέψει 6 χρόνια στο συνεδριακό κομμάτι και ο χρόνος είναι κάτι που θα χρειαστούμε στα σίγουρα.
Συμφωνώ πάντως για την πρόταση σου να βρεθούμε από κοντά, για να ξεκινήσει τουλάχιστον να κυλάει.
Θέλω να σας πω, πως αυτό που έμαθα είναι πως πρέπει να γίνει επίσημα σύσταση μιας ομάδας και να οριστεί κάποιος εκπρόσωπος, φαντάζομαι πως θα είναι η Βικτώρια. Υπάρχουν διάφορες επιλογές από εκεί και πέρα όπως να μπούμε υπο την Αιγίδα κάποιου φορέα κλπ. Εσείς μιλήσατε με κάποιον ειδικό; Μάθατε κάτι επιπλέον;
Δεν είναι κάτι απλό και απλά σας τα αναφέρω τώρα και γιατί εγώ σαν άνθρωπος είμαι πολύ τυπική στις διαδικασίες αλλά και γιατί καλό είναι να γνωρίζουμε εξ αρχής τον όγκο της δουλειάς, παρά να μας βγει αργότερα και να πελαγώσουμε.

Υ.Γ. Πρώτη φορά συμμετέχω σε συζήτηση σε forum, οπότε συγχωρέστε τα πιθανά λάθη μου.
Ήθελα να ρωτήσω πως κάνετε αυτό που στην απάντηση σας, συμπεριλαμβανετε την απάντηση του άλλου.
Επίσης δεν ξέρω τι είναι google drive και google hangout.... Embarassed
Τα φιλιά μου!
Κατερίνα

Κατερίνα,
Το "δεν είναι τόσο τραγικά" το παίρνω πίσω, αφού έχεις προϋπηρεσία στον τομέα διοργάνωσης συνεδρίων. Μόλις μίλησα με κάποιον που δουλεύει σε εταιρεία αυτού του είδους και μου έθεσε συγκεκριμένα θέματα με κυριότερο το "ποιά νομικά μορφή έχουμε". Χρειάζονται συμφωνητικά με τους χορηγούς οι οποίοι χωρίζονται σε χρυσό, ασημένιο κτλ χορηγό και ανάλογα αναφέρονται σε ότι έχει να κάνει με την ημερίδα. Πάντως μου είπε πως μπορεί να το αναλάβει για έμας (εφόσον δεν έχουμε νομική μορφή και δεν μπορούμε να υπογράψουμε εμείς συμφωνίες) ενδεχομένως και κάποιο travel agency που πλέον διοργανώνουν και ημερίδες πέρα από ταξίδια. Όπως και να έχει όμως θα πρέπει πριν απευθυνθούμε σε οποιονδήποτε, να έχουμε σαφες πλάνο για το τί θέλουμε να κάνουμε και φυσικά να ορίσουμε εκπροσώπους με τους οποίους θα μιλάνε οι διοργανωτές. Άρα χρειάζεται σίγουρα χρόνος για να οργανωθούμε εμείς πρώτα.

Στα του φόρουμ τώρα,
Πρέπει να πατήσεις το κουμπάκι που λέει QUOTE για να συμπεριλάβεις την προηγούμενη απάντηση. Στο τέλος γράφει
. Πατάς enter και σε πάει στην απο κάτω σειρά. Από εκεί και μετά γράφεις τη δική σου απάντηση.
Τα Google Drive και Google Hungout είναι εφαρμογές στις οποίες έχεις πρόσβαση αν δημιουργήσεις λογαριασμό στη Google. Είναι πανεύκολο και το μόνο που χρειάζεται είναι ένα mail.
Επίσης για να ψηφίσεις θετικά ή αρνητικά πατάς τα + και - που έχει πάνω δεξιά. Εγώ αυτό το έψαχνα κανένα μήνα, μιάς κι εγώ πρώτη φορά μπαίνω σε φόρουμ. Ελπίζω να βοήθησα. Smile

Καλημέρα!

Με προλάβατε! Σχετικά με τη νομική υπόσταση, θα το συζητήσουμε στο πρώτο μας Meeting. Σχετικά με τους φορείς που αναφέρετε, έχω σκεφτεί τους εξής :

http://www.eedege.eu/ εθνικο επιμελητηριακο δικτυο ελληνίδων γυναικών επιχειρηματιών
http://www.inegsee.gr/kalwshlthate.html Ινστιτούτο Εργασίας / ΓΣΕΕ

Πότε θα κάνουμε το πρώτο μας meeting?

φιλια
Βικτώρια


greekblogsbywomen
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 67
Points : 146
Reputation : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2013
Τόπος : Thessaloniki

https://wahm.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Empty Απ: ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Δημοσίευση  Κατερίνα Δευ Φεβ 25, 2013 2:14 am

Καλημέρα κορίτσια!
Σύγνωμη για την καθυστέρηση της απάντησης...
Ελευθερία, σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Είναι πολύ σωστές οι πληροφορίες που έχεις, ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα. Εγώ γνωρίζω αρκετά πρακτορεία, που αναλαμβάνουν συνέδρια, αλλά αν θέλει και μπορεί o γνωστός σου να μας βοηθήσει, ακόμα καλύτερα!
Βικτώρια μου, όσον αφορά το meeting μπορούμε αν σας βολεύει και εσάς να το κάνουμε Πέμπτη μετά τις 5-5:30...
Φιλιά!
Κατερίνα

Κατερίνα

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Points : 6
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Empty Απ: ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Δημοσίευση  Ελευθερία Τρι Φεβ 26, 2013 10:24 am

Καλησπέρα κι από εμένα,

Έλειπα τις προηγούμενες ημέρες και δεν είδα την απάντησή σου Κατερίνα. Ο γνωστός μου δεν μπορεί να μας βοηθήσει δωρεάν, μπορεί όμως να μας προτείνει κάποια ταξιδιωτικά γραφεία αλλά κι αυτά με πληρωμή. Όσον αφορά το meeting μου είναι αδύνατον την Πέμπτη απόγευμα και γενικά μέχρι το Σάββατο το απόγευμα, γιατί έχω αρχίσει να δουλεύω σαν ασφαλίστρια και το πρόγραμμά μου είναι πλήρες (δόξα το Θεό!). Θα μπορούσαμε να το κάνουμε Κυριακή που είναι ουδέτερη ημέρα την ίδια ώρα?

Δε μπορεί, δε μπορεί, κάπου θα συναντηθούμε.... που λέει και το τραγούδι... Smile
Ελευθερία
Ελευθερία

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Points : 17
Reputation : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2013
Ηλικία : 47
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Empty Απ: ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Δημοσίευση  Κατερίνα Τρι Φεβ 26, 2013 1:18 pm

Ελευθερία έγραψε:Καλησπέρα κι από εμένα,

Έλειπα τις προηγούμενες ημέρες και δεν είδα την απάντησή σου Κατερίνα. Ο γνωστός μου δεν μπορεί να μας βοηθήσει δωρεάν, μπορεί όμως να μας προτείνει κάποια ταξιδιωτικά γραφεία αλλά κι αυτά με πληρωμή. Όσον αφορά το meeting μου είναι αδύνατον την Πέμπτη απόγευμα και γενικά μέχρι το Σάββατο το απόγευμα, γιατί έχω αρχίσει να δουλεύω σαν ασφαλίστρια και το πρόγραμμά μου είναι πλήρες (δόξα το Θεό!). Θα μπορούσαμε να το κάνουμε Κυριακή που είναι ουδέτερη ημέρα την ίδια ώρα?

Δε μπορεί, δε μπορεί, κάπου θα συναντηθούμε.... που λέει και το τραγούδι... Smile

Καλησπέρα!
Συγχαρητήρια Ελευθερία μου για την νέα σου δουλειά και καλή συνέχεια σε όλα!
Η Κυριακή είναι καλή μέρα αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη για την ώρα...Θα βόλευε κατά τις 1-2;
Έχει εκδηλώσει κανένας άλλος ενδιαφέρον;..
Φιλιά!!


Κατερίνα

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Points : 6
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Empty Απ: ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Δημοσίευση  greekblogsbywomen Σαβ Μαρ 02, 2013 12:11 am

Κατερίνα έγραψε:
Ελευθερία έγραψε:Καλησπέρα κι από εμένα,

Έλειπα τις προηγούμενες ημέρες και δεν είδα την απάντησή σου Κατερίνα. Ο γνωστός μου δεν μπορεί να μας βοηθήσει δωρεάν, μπορεί όμως να μας προτείνει κάποια ταξιδιωτικά γραφεία αλλά κι αυτά με πληρωμή. Όσον αφορά το meeting μου είναι αδύνατον την Πέμπτη απόγευμα και γενικά μέχρι το Σάββατο το απόγευμα, γιατί έχω αρχίσει να δουλεύω σαν ασφαλίστρια και το πρόγραμμά μου είναι πλήρες (δόξα το Θεό!). Θα μπορούσαμε να το κάνουμε Κυριακή που είναι ουδέτερη ημέρα την ίδια ώρα?

Δε μπορεί, δε μπορεί, κάπου θα συναντηθούμε.... που λέει και το τραγούδι... Smile

Καλησπέρα!
Συγχαρητήρια Ελευθερία μου για την νέα σου δουλειά και καλή συνέχεια σε όλα!
Η Κυριακή είναι καλή μέρα αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη για την ώρα...Θα βόλευε κατά τις 1-2;
Έχει εκδηλώσει κανένας άλλος ενδιαφέρον;..
Φιλιά!!


Καλημέρα κορίτσια, ρώτησα και εγώ καποιους γνωστούς μου και μου είπανε οτι δυστυχως για την άνοιξη δεν προλαβαίνουμε με τιποτα, οτι κάνουμε θα πρέπει να το προγραμματίσουμε για τον οκτώβρη - νοέμβρη ώστε να έχουμε ενα εξάμηνο μπροστά μας. Οπότε νομίζω οτι αναβάλλεται προς το παρον μέχρι να οργανωθούμε καλύτερα. Θα σας ενημερώσω οταν είμαστε έτοιμοι, πολλά φιλιά Βικτώρια

greekblogsbywomen
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 67
Points : 146
Reputation : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2013
Τόπος : Thessaloniki

https://wahm.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Empty Απ: ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

Δημοσίευση  Κατερίνα Κυρ Μαρ 03, 2013 2:06 pm

ΟΚ Βικτώρια μου!
Περιμένουμε ενημέρωση.
Φιλιά!!!

Κατερίνα

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Points : 6
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης