Work at home by Greek blogs by women
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η πρώτη ιστορία επιτυχίας για την εργασία στο σπίτι είναι εδώ!

Πήγαινε κάτω

ΕΡΓΑΣΙΑ - Η πρώτη ιστορία επιτυχίας για την εργασία στο σπίτι είναι εδώ! Empty Η πρώτη ιστορία επιτυχίας για την εργασία στο σπίτι είναι εδώ!

Δημοσίευση  greekblogsbywomen Δευ Ιαν 28, 2013 5:15 am

Η Ελένη, ιδιοκτήτρια του Apostol Virtual Assistance είναι διαδυκτιακή βοηθός εδώ και 1,5 χρόνο από το σπίτι της. Η Ελένη είναι από τις λίγες στην Ελλάδα που δραστηριοποιούνται στο χώρο και δηλώνει από την αρχή υποστηρίκτρια της προσπάθειας του forum μας για την εργασία από το σπίτι.

Η Ελένη μας δίνει συνέντευξη και μας αποκαλύπτει όλα όσα θέλετε να ξέρετε !

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ Ελένη!


Η ιστοσελίδα της στο διαδίκτυο


1. Πόσο καιρό είστε επαγγελματίας διαδυκτιακή βοηθός ( Virtual Assistant) και πόσες ώρες την

εβδομάδα δουλεύετε;

Δουλεύω σας διαδικτυακή βοηθός περίπου ενάμισι χρόνο. Οι ώρες που εργάζομαι δεν είναι

πάντα ίδιες. Συνήθως δουλεύω από 25 με 36 ώρες την εβδομάδα, αλλά αν υπάρχει φόρτος

εργασίας μπορεί να είναι περισσότερες.

2. Τί σας ενέπνευσε να ξεκινήσετε να κάνετε αυτό το επάγγελμα ;

Είχα μόλις γεννήσει την κόρη μου και έμαθα ότι δεν δικαιούμαι επιπλέον χρόνο άδειας πέρα

από τους 3 μήνες τους υποχρεωτικούς. Δεν ήθελα καθόλου να αφήσω την κόρη μου και

έτσι παραιτήθηκα από την δουλειά μου. Λίγο καιρό αργότερα διάβασα ένα ξένο άρθρο για

τις διαδικτυακές βοηθούς και πόσο κερδοφόρο επάγγελμα είναι στην Αμερική λόγω κρίσης

και είπα, «Γιατί όχι?» Έτυχε την ίδια εποχή να συναντήσω και κάποιον που μου μίλησε για

επαγγελματικές πλατφόρμες όπως Elance και Odesk και από εκεί ξεκίνησα να εργάζομαι μέχρι να

φτιάξω την δική μου ιστοσελίδα.

3. Τι είδους εκπαίδευση και δεξιότητες χρειάζεται για να επιτύχει κανείς σε αυτό το επάγγελμα;

Πρώτα απ’ όλα πρέπει να ξέρει κανείς να χειρίζεται τον υπολογιστή κα να κινείται στο διαδίκτυο

καθώς όλες οι εργασίες γίνονται από εκεί. Για τους ίδιους λόγους πρέπει να έχει βασικές

γνώσεις Word, Excel και PDF. Είναι σημαντικό επίσης να έχει κάποιες γνώσεις για το πώς

να φτιάξει συμβόλαια και να στέλνει ηλεκτρονικές αποδείξεις, αυτά μπορεί να τα μάθει και

από το διαδίκτυο. Από εκεί και πέρα εξαρτάται από τις υπηρεσίες που θα διαλέξει κανείς να

παρέχει . Αν θέλει να προσφέρει λογιστικές υπηρεσίες θα πρέπει να έχει σπουδάσει λογιστικά,

αν προσφέρει υπηρεσίες μετάφρασης θα πρέπει να γνωρίζει άριστα την ξένη γλώσσα και ούτω

καθ’ εξής. Φυσικά υπάρχουν και υπηρεσίες που δεν χρειάζονται ιδιαίτερη εκπαίδευση όπως

απομαγνητοφωνήσεις και κάποιες από τις γραμματειακές υπηρεσίες, όπου όμως θέλει να έχει

καλή γνώση Ελληνικής γραμματικής. Άλλες γνώσεις όπως το να ξέρει κανείς να διαχειρίζεται την

δική του ιστοσελίδα ή blog θα βοηθήσουν στο να βρει πελάτες αλλά δεν είναι απαραίτητες.

4. Πώς ορίζετε την ιδανική διαδυκτιακή βοηθό;

Μια ιδανική διαδικτυακή βοηθός πρέπει να είναι αξιόπιστη και υπεύθυνη. Επίσης πρέπει να

διαθέτει αρκετή αυτοπειθαρχία γιατί πρέπει να οργανώσει την ημέρα της και τις δουλειές της

μόνη της που δεν είναι πάντα εύκολο. Τέλος πρέπει να έχει πάντα στο νου ότι τώρα έχει την δική

της επιχείρηση και δεν είναι πλέον υπάλληλος και αυτό πρέπει να είναι ξεκάθαρο στην ίδια αλλά

και στους πελάτες της.

5. Περιγράψτε μας μια τυπική σας ημέρα.

Η μέρα μου ξεκινάει το πρωί γύρω στις 9:30. Το πρωί κάνω εργασίες στο σπίτι και παίζω με την

κόρη μου. Το απόγευμα γύρω στις 4 με 5 πιάνω δουλειά και ο σύζυγος μου αναλαμβάνει το σπίτι

και το παιδί . Κάνω τις όποιες εργασίες πελατών έχω και φροντίζω να αφιερώσω και κάποιες ώρες

στην προώθηση της εταιρείας. Προσπαθώ να έχω τελειώσει την δουλειά μέχρι τις 11 το βράδυ.

Κάποιες μέρες μπορεί να ξεκλέψω μια ώρα για να πάω γυμναστήριο. Το βράδυ πλέον καθόμαστε

και ξεκουραζόμαστε ενώ και κατά την διάρκεια του απογεύματος, αν έχω ελαφρύ πρόγραμμα, θα

κάνω διαλείμματα για να κάτσω λίγο με την οικογένεια.

6. Πόσο συχνά εργάζεστε το Σαββατοκύριακο;

Πολύ συχνά. Προσπαθώ να προγραμματίσω τον χρόνο μου ώστε να έχω τελειώσει όλες τις

δουλειές μου μέχρι την Παρασκευή βράδυ αλλά πολλές φορές αυτό δεν είναι εφικτό. Έχω βάλει

σαν προτεραιότητα να παραδίδονται όλες οι εργασίες στην ώρα τους και δυστυχώς πολλές φορές

αυτό σημαίνει ότι θα δουλέψω και Σάββατο και Κυριακή. Όμως έχω την τύχη να ξυπνάω αργά και

να κάνω διάλειμμα όποτε θέλω.

7. Έχετε ποτέ εργαστεί με τις πιτζάμες σας;

Ναι. Έχει τύχει. Όμως έχω παρατηρήσει πως είμαι πιο παραγωγική αν φέρομαι όπως θα έκανα σε

κάθε άλλη δουλειά. Βέβαια δεν ντύνομαι επίσημα αλλά προτιμώ να μην φοράω πιτζάμες και να

εργάζομαι πάντα σε γραφείο και όχι στην καναπέ ώστε να είναι διακριτά με κάποιον τρόπο τα

όρια δουλειάς και χαλάρωσης στο σπίτι.

8. Ποια είναι τα θετικά και τα αρνητικά αυτής της δουλειάς;

Τα αρνητικά είναι πως αν δουλεύεις μόνη σου, χωρίς συνέταιρο, τότε πρέπει να αναλάβεις τα

πάντα μόνη σου. Αυτό σημαίνει εύρεση πελατών, διαφήμιση, ενημέρωση social media, συγγραφή

άρθρων για το blog και την δουλειά για τους πελάτες. Επίσης επειδή εσύ ορίζεις πότε θα

δουλέψεις είναι μερικές φορές δύσκολο να θυμάσαι να κρατάς ισορροπίες και να μην παραμελείς

ούτε την δουλειά σου αλλά ούτε και την οικογένειά σου.

Τα θετικά είναι πως είσαι ανεξάρτητη, ορίζεις τον δικό σου χρόνο και έχεις την δυνατότητα να

είσαι ευέλικτη. Διαλέγεις εσύ πόσο και το πού θα δουλέψεις και πότε θα ξεκουραστείς. Για εμένα

είναι κάτι που το διασκεδάζω και μου αρέσει η αίσθηση πως έχω τον έλεγχο της ζωής μου στα

χέρια μου.

9. Πόσο άγχος έχετε στη δουλειά σας; Είστε σε θέση να διατηρήσετε μια άνετη και υγιή ισορροπία μεταξύ εργασίας και οικογενειακής ζωής;

Όπως σε κάθε άλλη επιχείρηση, άγχος υπάρχει. Άγχος να βρεθούν πελάτες και να παραδίνονται

όλα τα έργα στην ώρα τους. Ωστόσο με την σωστή οργάνωση υπάρχει ισορροπία μεταξύ

οικογενειακής ζωής και εργασίας. Το κλειδί είναι να γνωρίζεις πόσο χρόνο χρειάζεσαι για να

εκτελέσεις μια εργασία και να ρυθμίζεις το πρόγραμμά σου ώστε να έχουν και τα δύο την

προσοχή που χρειάζονται. Πρέπει να ξέρεις πότε πρέπει να σταματήσεις να δουλεύεις.

10. Από όλα τα projects στα οποία έχετε εργαστεί ποιά απολαμβάνετε περισσότερο;

Μου αρέσουν πολύ οι απομαγνητοφωνήσεις από πολύ ενδιαφέρουσες συνεντεύξεις. Έχω την

τύχη πολλές φορές να μαθαίνω πράγματα χρήσιμα και ενδιαφέρονται και η ώρα περνάει χωρίς να

το καταλαβαίνω. Μου αρέσει επίσης όταν μου ζητείται να κάνω κάποια έρευνα στο διαδίκτυο για

πληροφορίες που τυχαίνει να μου είναι και εμένα χρήσιμες.

11. Ποιο είναι το πιο περίεργο πράγμα που σας συνέβη ποτέ σε αυτή τη δουλειά;

Μου έχει τύχει σε μία από τις πλατφόρμες που προσφέρουν εργασία να δηλώσω ενδιαφέρον

για κάποια δουλειά και στην μέση την συνέντευξης να μου αποκαλύψει ο «εργοδότης» πως

ήθελε να προσφέρω και άλλες υπηρεσίες, δηλαδή να τον ψυχαγωγήσω μέσω βίντεο. Φυσικά το

ανέφερα στην ιστοσελίδα και τους έστειλα και την συνομιλία και τελικά τον διαγράψανε από την

ιστοσελίδα.

12. Ποια είναι η πιο ικανοποιητική στιγμή που έχετε βιώσει σε αυτή τη θέση; Από όλα τα πράγματα που έχετε κάνει στη δουλειά, για ποιό είστε περισσότερο περήφανη;

Είμαι περήφανη για την δημιουργία της ιστοσελίδας μου, γιατί την έστησα από το μηδέν, χωρίς

εξωτερική βοήθεια και με πολύ κόπο. Χρειάστηκαν πολλές διορθώσεις μέχρι να βγει το τελικό

προϊόν και έτσι η πιο ικανοποιητική στιγμή ήταν όταν βρήκα τον πρώτο πελάτη μου μέσα από την

ιστοσελίδα. Επειδή ήταν μια πολύ καλή συνεργασία ένιωσα πως οι κόποι μου ανταμείφτηκαν.

13. Ποια είναι η πιο δύσκολη στιγμή; Ποιοί είναι οι πιθανοί κίνδυνοι;

Οι πιο δύσκολες στιγμές ήταν πριν ξεκινήσω να έχω τακτικούς πελάτες, που δεν ήμουν σίγουρη

αν θα έχουν αποτέλεσμα όλες αυτές οι ενέργειες. Πολλές φορές σκέφτηκα να τα παρατήσω και

φοβόμουν κυρίως μήπως σπαταλούσα τον χρόνο μου. Όμως κάτι μέσα μου έλεγε να συνεχίσω

και έτσι και έκανα. Ο μόνος κίνδυνος που υπάρχει είναι να μην πληρωθείς για κάποια εργασία

που έχεις κάνει, αν και εμένα δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής. Φυσικά αυτό αντιμετωπίζεται

με το να δημιουργούνται πάντα συμβόλαια από την αρχή της συνεργασίας. Κατά τα άλλα δεν

υπάρχουν κίνδυνοι μιας και δεν επενδύεις πολλά χρήματα όπως σε άλλες επιχειρήσεις, που

μπορεί να τα χάσεις.

14. Ποιά είναι τα κριτήρια σας για να συνάψετε συνεργασία με τους πελάτες σας;

Με ενδιαφέρει κυρίως να είναι νόμιμη η εταιρεία και η εργασία που μου ζητείται. Για παράδειγμα

δεν απομαγνητοφωνώ συνομιλίες ανθρώπων που δεν γνωρίζουν ότι ηχογραφούνται και δεν

θα προωθούσα μια ιστοσελίδα που το περιεχόμενο της είναι ενάντια στις αρχές μου. Φροντίζω

πάντα να υπογράφονται συμβόλαια για την προστασία και την δική μου και του πελάτη, οπότε αν

κάποιος δεν θέλει να υπογράψει δεν προχωράω.

15. Είστε ευχαριστημένη με τις αμοιβές του επαγγέλματος; Μπορεί να ζήσει κανείς κάνοντας μόνο αυτήν την δουλειά;

Είμαι ευχαριστημένη με τις αμοιβές του επαγγέλματος και αν έχει κάποιος έναν καλό αριθμό

σταθερών πελατών μπορεί να ζήσει αρκετά άνετα από αυτήν την δουλειά. Όμως αυτό δεν

πετυχαίνεται από την μια μέρα στην άλλη. Στην αρχή θα έχεις έναν, δύο πελάτες και θα βγάζεις

λίγα χρήματα. Όμως χτίζοντας την φήμη της εταιρείας σου και κάνοντας καινούριες κοινωνικές

επαφές θα έρθουν περισσότεροι και θα πληρώνεσαι καλύτερα και πιο σταθερά.

16. Υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα εργαλεία που χρησιμοποιείτε για διαχειριστείτε την οργανωτική πλευρά της δουλειάς; Ποιούς τρόπους επικοινωνίας επιλέγετε με τους πελάτες σας;

Για να οργανώσω της εργασίες που έχω συνήθως χρησιμοποιώ ένα απλό ηλεκτρονικό ημερολόγιο

στο κινητό και μια εφαρμογή που σου θυμίζει τι έχεις να κάνεις κάθε μέρα. Για να οργανώσω τις

εργασίες για την προώθηση της εταιρίας θα χρησιμοποιήσω το Excel και πάλι την ίδια εφαρμογή

στο κινητό για να μου θυμίσει τι πρέπει να κάνω πότε.

Με τους πελάτες επικοινωνώ μέσω email και για πιο εκτενείς συζητήσεις μέσω Skype. Φυσικά

δίνω και το τηλέφωνό μου στους πελάτες, σε περίπτωση που με χρειαστούν για κάτι άμεσο.

17. Υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός σε αυτήν την δουλειά;

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός στο επάγγελμα της διαδικτυακής βοηθού, αλλά

υπάρχει στις υπηρεσίες μεμονωμένα, δηλαδή μετάφραση, απομαγνητοφώνηση, τηλεφωνικά

κέντρα και ούτω καθεξής. Όμως η έλλειψη ανταγωνισμού οφείλεται στην έλλειψη γνώσης για

αυτό το επάγγελμα που φέρνει και πολλά εμπόδια. Στο εξωτερικό υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός

καθώς είναι πολύ δημοφιλές επάγγελμα, ιδιαίτερα για γυναίκες με μικρά παιδιά που μένουν στο

σπίτι.

18. Τι πιστεύτε για την τηλεργασία στην Ελλάδα; Tί λείπει από την Ελλάδα;

Στην Ελλάδα δυστυχώς λείπει η εμπιστοσύνη στο διαδίκτυο. Ενώ η νέα γενιά συμβαδίζει πολύ

καλά με την τεχνολογία, οι άνθρωποι που τελικά θα προσλάμβαναν μια διαδικτυακή βοηθό

είναι σε μια ηλικία που έχουν ακόμα μεγάλη καχυποψία με το διαδίκτυο. Αυτό φαίνεται και από

το μεγάλο ποσοστό των εταιριών που δεν έχουν ακόμα ιστοσελίδα. Ενώ οικονομικά θα τους

συνέφερε να προσλάβουν κάποιον διαδικτυακά , θα προτιμήσουν να προσλάβουν μια μόνιμο

υπάλληλο απλά και μόνο για να αποφύγουν το ρίσκο.

Ωστόσο πιστεύω πως οι καιροί αλλάζουν και λόγω της κρίσης οι άνθρωποι θα αναγκαστούν να

αγκαλιάσουν την τεχνολογία για να σώσουν τις επιχειρήσεις τους. Όπως άνθισε στο εξωτερικό η

τηλεργασία, είναι αναπόφευκτο να συμβεί το ίδιο και στην Ελλάδα

19. Ποιά είναι οι εργασιακοί σας στόχοι για τα επόμενα 5 χρόνια;

Στόχος μου για τα επόμενα 5 χρόνια είναι να δώσω περισσότερο έμφαση στην παροχή υπηρεσιών

σε Έλληνες, καθώς μέχρι στιγμής έχω περισσότερους ξένους πελάτες. Θα ήθελα επίσης να

προσθέσω και κάποιες νέες υπηρεσίες. Ο μεγαλύτερός μου στόχος όμως είναι κάποια στιγμή

και ο σύζυγος μου να μην χρειάζεται να δουλεύει σε κάποια άλλη εταιρεία, και να είναι αυτή η

μοναδική μας πηγή εσόδων.

20. Ποια συμβουλή θα δίνατε σε μια υποψήφια Virtual assistant; Υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να

γνωρίζει πριν ξεκινήσει αυτό το επάγγελμα;

Να μην φοβάται να ξεκινήσει. Πολλές φορές το μόνο που μας κρατάει από το να πετύχουμε σε

κάτι είναι ο φόβος μας. Είναι κάτι που δεν χρειάζεται χρήματα ώστε να έχει οικονομικό ρίσκο και

η εμπειρία θα έρθει με τον καιρό. Φυσικά πρέπει να γνωρίζει πως μπορεί στην αρχή να ασκεί το

επάγγελμα χωρίς να κάνει έναρξη επαγγέλματος, κόβοντας απόδειξη δαπάνης, όμως όταν έχει

σταθερούς πελάτες ή/και ένα συγκεκριμένο ετήσιο εισόδημα (10.000 ευρώ) πρέπει κανείς να

κάνει έναρξη επαγγέλματος και να τηρεί κανονικά τα βιβλία του.


Ποιά είναι η δική σου επιτυχημένη ιστορία; Μοιράσου τη μαζί μας!
http://greekblogsbywomen.blogspot.gr/2013/01/workathomevirtualassistance.html

greekblogsbywomen
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 67
Points : 146
Reputation : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 17/01/2013
Τόπος : Thessaloniki

https://wahm.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης